Жінок тому і називають прекрасною статтю, що вони прагнуть до ідеалу краси. Правда, цей ідеал раз поз раз змінюється. У різні часи у різних народів були свої критерії привабливості. Так, мініатюрність ступнів улюбленої наложниці китайського імператора Сяо Баоцзюаня дала поштовх одній модній тенденції, що згодом стала основою для створення взуття на шпильці. Не тільки любителькам тоненьких каблучків, але і всім, хто хоче краще розуміти моду, буде цікаво дізнатися докладніше про передісторію появи каблука-шпильки.
Легенда " Піднебесної»
Відповідно до старовинного сказання, одна молода, неймовірно красива китаянка на ім'я Пан Юню була наложницею імператора і за його наказом частенько танцювала босоніж на лотосах. Правитель говорив, ніби від дотику її ніжок квітки тут же розпускаються. Дівчина була володаркою на рідкість маленьких, майже дитячих ступень, чим і викликала захват Сяо Баоцзіюаня.
Згодом, мініатюрність нижніх кінцівок стала одним з важливих аспектів краси. Дане віяння поступово поширювалося, виходячи далеко за межі Китаю. Наприклад, навіть в казці про Попелюшку є згадка про те, наскільки крихітною була її ніжка. Втрачену кришталеву туфельку не змогли надіти не тільки обидві зведені сестри головної героїні, а й інші дівчата та жінки королівства.
Потрібно розуміти, що говорячи про мініатюрні ніжки, мова ведеться не просто про невелику, акуратну ступню, а про дійсно крихітну кінцівку. Сучасні власниці 35 розміру по праву вважають свої кінцівки невеликими, але в Стародавньому Китаї їх би, швидше за все, засміяли і порахували б далекими від ідеалу краси. Щоб бути «в тренді», представницям прекрасної статі того часу слід було мати ногу не більше 10 сантиметрів завдовжки. Таку ніжку поетично звали «Золотим лотосом», був ще «Срібний лотос» (до 13 сантиметрів) і «Залізний лотос» (до 17 сантиметрів). Звичайно, незважаючи на мініатюрність китайських дам, ніхто з них не мав з народження настільки дрібних ступень. Цього домагалися довгим, болісним способом.
У 10 столітті імператор Лі Юй, що відрізнявся особливим поетичним талантом, наказав спорудити величезну (особливо за мірками того часу) статую лотоса, що досягала 180 метрів у висоту. Потім сказав своїй наложниці Яо Ньянь замотати ніжки шовковими стрічками у вигляді півмісяця та станцювати на вершині лотоса. Дівчина чудово впоралася з поставленим завданням. Видовище виявилося настільки захоплюючим, що породило захоплення малесенькими ногами. Представниці прекрасної статі з усією, властивою їм наполегливістю тут же взялися за боротьбу з власним організмом заради краси. Ноги туго бинтувалися спеціальними тканинними смугами, попередньо вимоченими в трав'яному відварі, змішаному з кров'ю тварин. Перев'язка робилася настільки часто, наскільки це було можливо (раз в 1-3 дня), щоб з кожним разом затягнути тканинну стрічку ще тугіше. Ступні деформувалися настільки, що пальці в більшості випадків просто відмирали. Деякі так сильно прагнули до ідеалу краси, що навіть клали в ножні пов'язки биті стекла, які при ходьбі травмували ноги і тим самим провокували гниття та відмирання пальців. На жаль, але чимало дівчат і жінок померло від зараження крові і гангрени, що стала результатом жахливих б'юті-маніпуляцій.
Виживші представниці прекрасної статі ледь могли пересуватися самостійно. Вони носили спеціальне взуття з підвищенням на п'яті. Правда, навіть в ньому дами рідко коли могли ходити без допомоги слуг або когось ще. Дівчата погойдувалися при ходьбі і робили дрібні, маленькі кроки, що стало ще одним аспектом жіночої привабливості того часу.
Шпилька в Стародавньому Китаї
У шпильки в Піднебесній було не просто важливе, а символічне, майже сакральне значення. Нею заколювали волосся, її ж використовували для прийняття їжі, а ще тоненькі палички в умілих руках перетворювалися на грізну, смертельну зброю.
Давньокитайське взуття, що стало, на думку істориків, прототипом сучасних моделей на шпильці, мало специфічну трикутну форму і було за розміром десь, як 4 сірникові коробки (або пачка сигарет). Його багато прикрашали стразами, перлами і золотою вишивкою, носити таке могли собі дозволити тільки найбагатші і знатні жінки.
Ще в Стародавньому Китаї використовувалися так звані гета (https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%8D%D1%82%D0%B0) - шльопанці на дерев'яній платформі. На думку істориків, вони були придумані близько 3000 років тому. Модель дозволяла ходити по бруду (і під час дощу), практично не вимазуючи ноги. Згодом гета трансформувалися в модель на високій підошві і танкетці. Її й зараз можна зустріти в продажу, правда, більше як національну дивину і сувенір.
Приказка, яка говорить, що краса вимагає жертв, на жаль, в минулому вважалася непорушною істиною. Дівчата були готові на все заради того, щоб вважатися привабливими. Прогрес зробив моду більш лояльною і менш жорстокою, тепер для поліпшення власної краси досить взути елегантні туфельки, чоботи або босоніжки на шпильці.